Společně plést nebo háčkovat

Na sociálních sítích se vyskytují výzvy Knit a long / Crochet a long, zkráceně CAL / KAL. Jedná se o aktivitu, kdy se skupinka lidí rozhodne společně plést nebo háčkovat a zapojí se do práce na předem dohodnutém projektu. Pracují na něm ve stejném časovém úseku a každý sám za sebe sdílí své zkušenosti, pokroky a fotografie se skupinou. Členové CAL / KAL si vzájemně radí a podporují v práci. Toto sdílení se odehrává obvykle na Facebooku nebo na Ravelry, která byla založena speciálně pro CAL nebo KAL.

Takový CAL / KAL může vytvořit např. designér, blogger, firma prodávající příze nebo prakticky kdokoli. Iniciátor/ka zvolí téma např. ponožky, může navrhnout vhodnou přízi, počet párů, které plánuje vyrobit a zahájí v určitém dni začátek společného háčkování či pletení. Každá účastnice si vybere vlastní přízi a začne tvořit ponožky v den startu. V mnoha případech nejsou pravidla až do poslední chvíle známy.

Postup CAL / KAL se může lišit v závislosti na projektu a pravidlech, která určí iniciátor. Například společně plést svetr dle návodu zveřejněném na začátku CAL / KAL. Každý pak začne pracovat současně, ale svou vlastní rychlostí. V jiných případech může stanovit konečné datum, podle kterého musí být projekt dokončen. Nebo se může také stát, že CAL / KAL má volnější pravidla a zájemci se mohou připojit po oficiálním startu i později. Ve většině případů účastníci ještě před začátkem uvidí, jak bude hotový předmět vypadat.

Existují však i tzv. „záhadné“ CAL / KAL, ve kterých členové skupiny nevědí, jak bude hotový předmět vypadat. Pořadatelé samozřejmě chtějí, aby účastníce byly schopné práci dokončit a byly pak s výsledkem spokojené. Proto na začátku obvykle poskytují obecnější informace, například, že má vzniknout šátek v takové a takové velikosti. Na začátku musí být samozřejmě řečeno, s jakou přízí se bude pracovat. Podrobnější informace se zveřejňují po jednotlivých termínech, přičemž celý hotový předmět je odhalen až na konci jako překvapení.

Nemyslíte, že by to mohla být prima zábava?

To by mě zajímalo, jestli tento článek někoho inspiruje?

© Napsáno pro blog propleteni.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *